četvrtak, 11. rujna 2014.

Zašto građani da se petljaju u unutrašnje stvari jednog preduzeća?

Čitam kako će zbog ophođenja vlastodržaca prema rudarima i njihovim radnim mjestima građani sutra širom BiH organizovati proteste u malim grupama od 12:00 do 13:00 časova. U Zenici je najavljeno ispred zgrade Elektrodistribucije Zenica!

A na jednom od portala objavljeno je nepotpisano pismo zeničkog rudara u kojem on poziva ovdašnje političare i stranke da tragediju koja je potresala BiH ne koriste za jeftine političke ciljeve te ističe kako im za dva dana niko neće pomoći osim uprave rudnika koja će, kako kaže, „siguran sam, pomoći koliko bude u moći“........

Navodno je nepotpisano „jer bih mogo (namjerna greška) imati problema na poslu zbog pisma koje je poslao“!

Nadajmo se da ni pismo nije djelo nekog od političara ili visokoškolovanog radnika bliskom rukovodstvu i sindikatu.

I kad smo već kod sindikata zeničkog rudnika koji zastupa više od 1.500 radnika, zar ne bi bilo priličnije da to traže sami radnici sa svojim predstavnicima? Zašto građani širom BiH da se petljaju u unutrašnje stvari jednog preduzeća?

Direktor Rudnika Esad Čivić, je nedavno izjavio kako rudarska plaća iznosi 950 KM, kako se isplaćuje i topli obrok u iznosu od 15 KM po izrađenoj nadnici, te regres (950 KM) i naknada za Dan rudara (250 KM). "Ne usudim se reći jesu li ljudi zadovoljni, ali u svoje ime mogu reći da se na konkurs za radno mjesto javilo mnogo ljudi. Nudi se 50 radnih mjesta za teže fizičke radove, a kandidata ima između 1.500 i 2.000. Od toga je 70% braće, djece i ostale rodbine naših stalnih uposlenika. Iz toga se da zaključiti da su radnici zadovoljni primanjima, ističe Čivić.

U nepotpisanom pismu radnik tvrdi kako su povećane u odnosu na ranije. „Ja mjesečno zaradim oko 1300 maraka i zadovoljan sam što mogu da zaradim za sebe i svoju porodicu. Ranije je to bilo puno manje i teže, i moram priznati da se nama rudarima čini da se to stalno poboljšava.“

A da li rudari imaju ili nemaju savremene aparate za disanje (u ostatku svijeta obavezan dio opreme) i da li u rudnicima postoje ili ne postoje senzori koji upozoravaju na prisustvo plinova opasnih po život znaju sami rudari i na njima je da prihvate ili odbiju poslove koji im ugrožavaju živote.


Nema komentara:

Objavi komentar

Irfan Čengić kritikovao vrh SDP-a: Opstruisali su me i maltretirali

Irfan Čengić, aktuelni zastupnik SDP-a Bosne i Hercegovine u federalnom parlamentu koji je na ovim Općim izborima bio kandidat...