Ured za reviziju institucija u FBiH u oktobru 2024. godine objavio je nalaze iz izvještaja o postupanju po preporukama iz ranije provedenih finansijskih revizija za devet institucija sa lokalnog nivoa vlasti.
Utvrđeno je da je do 2024. godine JP „Vodokom“ d.o.o. Kakanj realizovalo samo 8 od 20 revizorskih preporuka za otklanjanje uočenih nepravilnosti u radu i trošenju javnog novca.
Potrebno je da Općinsko vijeće Kakanj što prije preispita odgovornost Uprave i Nadzornog odbora JP „Vodokom“ d.o.o. Kakanj te da se aktivno uključi u otklanjanje svih identifikovanih nepravilnosti, a sve u cilju zaštite javnog novca, naveli su iz CCI.
O tome su se oglasili DF i Stranka za BiH, te zatražili odgovornost bivšeg direktora JP Vodokom Kakanj Harisa Veispahića (SDA), koji je bio direktor od maja 2018. godine do decembra 2024. godine.
-Da ovo nije samo meni očito evo dokaz i od CCI. Poslovanje pojedinih javnih preduzeća u Kaknju do sada bilo je pod velikim upitnikom zakonitosti!!
Vodokom d.o.o Kakanj kao preduzeće napunjeno stranačkim kadrom dok je većina radnika (onih pravih) građevinaca, bravara, varioca radnika na odvozu i skupljanju otpada radila za minimalnu platu od oko 640KM. S druge strane, radnici u upravi ovog preduzeća rade za jako solidne plate, neki čak i preko 3500KM i naravno po smjeni rukovodećih lica ista se ponovno zbrinjavaju na pozicije u Općini Kakanj, bez obzira na neodgovorno, nesavjesno i nezakonito poslovanje u dosadašnjem rukovođenju.
Kako i CCI navodi većina revizorskih preporuka nije realizovana i postoje indicije (a nekima su i očite) da je veliki broj sumnjivih i nezakonitih aktivnosti provedeno pod upravom bivšeg rukovodstva, od zapošljavanja, netransparentnog trošenja javnih sredstava, zloupotrebe položaja, odlaganja animalnog i medicinskog otpada, korištenja materijala, mehanizacije, radnika i resursa u privatne svrhe, narušavanja prava radnika i sl.
Pozivam kolege vijećnike da se uključe u ovu problematiku kako bi zajednički potakli rješenje ovih problema kako bi Kakanj konačno dobio kvalitetne komunalne usluge i rukovodstvo koje će savjesno i zakonito obavljati svoje dužnosti te kako bi se utvrdila odgovornost prethodne uprave i odgovornih lica! - poručio je Armin Bašić, vijećnik DF-a.
Diskusiju na ovu temu najavili su iz Stranke za BiH na narednoj sjednici OV Kakanj.
JP Vodokom d.o.o. Kakanj je od Ureda za reviziju institucija u FBiH dobio negativno mišljenje za finansijski izvještaj, te mišljenje s rezervom za usklađenost poslovanja sa zakonskim propisima.
Za JP Vodokom Kakanj u 2019. godini utvrđeno je:
-da postupci javnih nabavki nisu u potpunosti provedeni u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama (pri nabavci građevinskog materijala, alata i mašina u vrijednosti od 240.000 KM, kod nabavke dijelova za teretna vozila, građevinske mašine i autodijelove u iznosu od 135.000 KM);
-da preduzeće ne raspolaže potpunom dokumentacijom o vlasništvu građevinskih objekata u iznosu od 6.442.131 KM;
-da postoje obaveze prema dobavljačima u iznosu od najmanje 79.714 KM koje su starije od 90 dana, što nije u skladu sa Zakonom o finansijskom poslovanju, kojim je određeno da je rok izvršenja novčane obaveze, u kojem je subjekt javnog prava dužnik, najviše do 90 dana.
Za otklanjanje uočenih nepravilnosti JP Vodokom Kakanj izdato je 20 revizorskih preporuka koje do danas nisu implementirane.
Nema komentara:
Objavi komentar