Radi se o projektu kojeg je zaustavio Kasumović u čiju je izgradnju i opremanje njemački partner prije 30 mjeseci bio spreman investirati 7,5 miliona KM, a poslije još dva projekta javno-privatnog partnerstva – “gama nož” i “hemodijaliza”, kao i generacijski projekt energetske efikasnosti vrijedan 11 miliona eura, koji bi od KBZ-a trebao napraviti moderni klinički centar.
Iako je projekat značio bolje uslove za 90% radnika Zeničana ili pak isto toliki procenat bolesnika iz Zenice do njegove realizacije nije došlo navodno zbog neriješenih imovinsko pravnih odnosa koji su završili na sudu. Što se u međuvremenu desilo i zašto je Kasumović odjednom promjenio mišljenje i pristao dati saglasnost koju je odbijao skoro 30 mjeseci?
Dakle, Kasumović nije želio tek tako predati zemljište te se blokada otezala i na sudskim postupcima s obzirom da se utvrđivalo ko je vlasnik zemljišta, a u konačnici sve je rezultiralo i uvjetovanjem od Grada Zenice ka Zeničko-dobojskom kantonu kako bi se dala saglasnost za ovaj projekat.
Danas imamo vijest da je pomolu rješenje za generacijski projekt. Prema izvještajima lokalnih medija, stidljivo, u jednoj rečenici spomenuo se i projekt Plava voda i hitna sjednica Gradskog vijeća. Naizgled, došlo je do kompromisnog rješenja i po pitanju Plave vode.
Podsjećam, na danas održanom sastanku prisustvovali su Elisabet Tomasinec, šefica Političkog odjela Delegacije Evropske unije/EUSR-a u Bosni i Hercegovini, Sanja Stanojević, politička savjetnica u Delegaciji Evropske unije/EUSR-a u Bosni i Hercegovini; Josip Polić, predstavnik Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u BiH, vršilac dužnosti premijera Zeničko-dobojskog kantona Mirnes Bašić, ministar finansija Zeničko-dobojskog kantona Josip Lovrić; Rasim Skomorac, direktor Kantonalne bolnice Zenica i Seđad Kliko, kantonalni pravobranilac Zeničko-dobojskog kantona.
Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović je potvrdio da će Grad Zenica pripremiti potrebnu dokumentaciju za Gradsko vijeće Zenica radi donošenja Odluke o davanju saglasnosti za rekonstrukciju i dogradnju postojećih objekata.
Na sastanku je konstatovano da davanje saglasnosti ne podrazumijeva zauzimanje novih površina zemljišta koje su u vlasništvu Grada Zenice.
Na kraju, postavlja se pitanje kako će na zgradu iz 1959 godine izvršiti nadogradnju modernog kardiovaskularnog odjela? No, koga briga, bitno je da se dogovara i gradi.
Nema komentara:
Objavi komentar