STRANICE BLOGA

srijeda, 1. rujna 2021.

Podržavate li zabranu neplaćenog rada nedjeljom?

Nedelja treba biti dan kada je cijela porodica na okupu i tačka. Naravno, odnosi se na privredne subjekte koji svoj rad nisu prilagodili četvorobrigadnom sistemu. Privredni subjekti koji imaju četverobrigadno radno vrijeme nemaju potrebu za neradnom nedeljom.

 "Ne može neradna nedelja. Ne dam. Ko hoće da ne radi nedeljom, neka ide u neke druge zemlje", izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. 
U Hrvatskoj je stanje drugačije. Tamo se uveliko radi na izmjeni zakona koji bi podrazumjevao neradnu nedelju.
U Crnoj gori Zakonom o unutrašnjoj trgovini prije dvije godine regulisano je pitanje neradne nedelje. Predstavnici trgovačkih kompanija smatraju da će primjenom zakona radnici biti zadovoljniji, a da će potrošači vremenom promijeniti navike. Sličnom riješenju za zaposlene u trgovini i uslužnim djelatnostima nadaju se i sindikalci iz FBIH i RS. Sindikati su složni, no građani i poslodavci podjeljeni. Stručnjaci kažu, potrebno je otvoriti debatu. 

- prekovremeni rad uglavnom nije evidentiran niti plaćen
Agencija za istraživanje tržišta Hendal u susjednoj Hrvatskoj sprovela je 2019. godine istraživanje 'Stavovi radnika o radnom vremenu', na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1000 zaposlenih osoba. Rezultati istraživanja pokazali su da 80 odsto ispitanika podržava zabranu rada nedeljom. Potrebno je takođe istaknuti, a vezano za prekovremeni rad radnika zaposlenih u delatnosti trgovine, kako je istraživanje agencije Hendal pokazalo da kod 61,1 odsto radnika prekovremeni rad nije bio pisano naložen i potvrđen, a kod 40,2 odsto radnika prekovremeni rad nije niti bio evidentiran niti plaćen", navodi se u dokumentu. 
U općini Kiseljak rad nedjeljom je zabranjen svim trgovinama, obrtima i srodnim djelatnostima na području općine Kiseljak izuzev benzinskim crpkama, pekarama, mesnicama koje posluju izvan tržnih centara i trgovinama koje se bave isključivo prodajom suvenira.
Neradnim danom (nedjeljom) se omogućuje dodatna dezinfekcija prostora u kojem se obavlja djelatnost, između ostalog stoji u Odluci općinskog vijeća Kisaljak.
"Uskoro će neradna nedjelja biti na cijelom području Zapadnohercegovačke županije", ističe jedan medij iz Posušja.
Što je sa Zenicom?
Vijećnica Tufekčić je na jednoj od prethodnih sjednica Gradskog vijeća u sklopu vijećničkih pitanja uputila inicijativu za uvođenje "neradne nedelje" na način kako su to uradile neke opštine i gradovi u regiji čime je na izvjestan način pokazala građanima Zenice i njenim kolegama vijećnicima kako se treba zauzimati za radnička prava. 
Izjavila je kako nedelja treba biti dan kada je cijela porodica na okupu te kako je to jedna od aktivnosti koju će svakako nastojati realizirati zajedno sa udruženjem poslodavaca i poslodavcima koji drugima mogu biti primjer kako da se odnose prema svojim zaposlenicima. 
Dakle, pokrenula je proces uvođenja "neradne nedelje" u Zenici na koji su se oglušili udruženje poslodavaca i resorne službe. Zašto?
Zato što mnogima odgovara rad nedeljom. Taj dan se najviše koristi za dodatnu (ne)zakonitu zaradu.
U Zenici nedeljom određene inspekcije ne rade, tako da taj dan možete raditi što vam je volja. Možete platiti ili ne platiti radnika, možete izdavati ili ne izdavati fiskalne račune, varati državnu za državne poreze... i sve to bez bilo kakvih posljedica.
 Ne postoji analiza koliko se nedeljom zakinu radnici i sama država za poreze i doprinose koji bi trebali biti plaćeni za taj dan. Prema grubim procjenama na godišnjem nivou radi se o velikim iznosima i zato udruženju poslodavaca ne odgovara uvođenje zabrane rada nedeljom.
Ko ih šiša, ideja da idemo da nedjelja ostane dan za porodicu i prijatelje i dan u kojem će naši radnici, posebice u trgovini, odmarati je na mjestu. Kome ne odgovara, kontra Vučiću, možemo reći neka idu u zemlje gdje ljudi rade kao dragstor kad im je šupak toliko zinuo.

Nema komentara:

Objavi komentar