STRANICE BLOGA

srijeda, 27. siječnja 2021.

Protjeruju li Miroslava Krležu iz Zenice?!


- u tri dana četiri inicijative

Možda je naslov pomalo i radikalan, ali obzirom na trenutne aktivnosti određen broj građana Zenice želi da škola koja nosi ime hrvatskog književnika u Zenici bude preimenovana.
Radi se o najstarijoj školi u Zenici koja je ovih dana postala aktuelna po brojnim inicijativama za promjenom njenog imena.
Podsjećanja radi, od 1959. godine škola nosi naziv “Sestre Ditrih” po sestrama Ditrih: Miri, Borki i Lini. Tri sestre koje su ilegalno pomagale partizane i borile se za oslobođenje Zenice.
Ime sestara Ditrih izbačeno je iz naziva škola 1997. godine uz određeno negodovanje javnosti, pretežno starije populacije i od tad nosi ime jednog od najvećih hrvatskih pisaca – Miroslavu Krleži.
Prije nekoliko dana par osoba predložilo je i podržalo inicijativu da se škola “Miroslav Krleža”, njen školski teren ili ulica ispred nazovu po ubijenom dječaku Bruni Čaliću, koji je brutalno likvidiran tokom povratka sa nastave. Radi se o najpoznatijem, najokrutnijem i najmonstruoznijem slučaju krvne osvete u bivšoj Jugoslaviji koji se desio
14. februara 1972. godine.
Dan poslije, mediji su prenijeli pismo Harisa Delića, upućenog na adresu Gradske uprave podsjećajući na inicijativu grupe građana iz 2015. godine koja se odnosila na izgradnju spomen obilježje na platou ispred škole. Delić je kao branilac-veteran podnio inicativu da naziv škole nosi ime JASMIN KADRIĆ koji je poginuo 1994.godine kao pripadnik ARBiH.
Dva dana poslije, Hasan Kreho, predsjednik MZ Brist upućuje Gradskoj upravi zahtjev za vraćanje starog naziva Osnovnoj školi "Sestre Ditrih".
Dakle, u tri do četiri dana četiri inicijative.
S tim u vezi, valjalo bi podsjetiti šta kaže Statut Grada i Zakon o lokalnoj samoupravi vezano za podnošenje inicijativa. U Članu 45.
Zakona o principima lokalne samouprave stoji da građani imaju pravo organu jedinice lokalne samouprave podnositi inicijative za donošenje određenog akta ili
rješavanje određenog pitanja iz njegovog djelokruga.
O inicijativi vijeće mora raspravljati ako ga potpisom podrži određeni broj građana
upisanih u birački spisak jedinice lokalne samouprave, što se utvrđuje statutom.
Ovaj broj neće biti veći od 5% ukupnog broja građana upisanih u birački spisak.
U članu 97 Statuta Grada stoji da je Gradsko vijeće dužno razmotriti građansku inicijativu koju je svojim potpisom uz navođene jedinstvenog matičnog broja podržalo najmanje 1500 birača upisanih u centralni birački spisak i donijeti o istoj odluku na prvoj narednoj sjednici, a najkasnije u roku od 60 dana od dana dostavljanja Gradskom vijeću.
Na kraju ispada da inicijative koje pokreću grupe građana putem facebooka ili pojedinci putem protokola Gradske uprave, vijeće Grada nije dužno razmatrati.


Nema komentara:

Objavi komentar