STRANICE BLOGA

utorak, 18. kolovoza 2020.

Sami smo krivi što nam je loše, a loše nam je jer ne možemo ili ne želimo ostvariti zajedništvo


"Podijeli pa vladaj (latinski: Divide et impera) jedna je od najslavnijih latinskih izreka koja se pripisuje Juliju Cezaru", piše wikipedia. 
- Od njegovih vremena je to jedna od vrhunskih maksima politike i sociologije, u nauci o vladanju. Neki analitičari tvrde da SAD primjenjuju ovu strategiju na Bliskom istoku u 21. vijeku kroz raspirivanje sunitsko-šiitskog sukoba.

U ozračju stalno ponavljanih fraza o "retrogradnim snagama, seljacima i prozeničkom svijetu ili prozeničkim vijećnicima svijest stanovništva svjesno se usmjerava prema podijeljenosti umjesto da se zacjeljuje i teži ka zajedništvu. Zašto? Osvrnite se na period od devedesetih na ovamo ili na period Drugog svjetskog rata u Jugoslaviji i vidjet ćete da je odgovor veoma jednostavan. Zato što to odgovara samim kreatorima!
Uzroke i posljedice takvog stanja, polazeći od razmišljanja o tome je li ta podijeljenost stvarna ili ne, ne trebamo tražiti u kreatorima već u nama samim i dešava se zato što uvijek iznova "nasjedamo". Dakle, mi – narod, sami smo krivi što nam je loše, a loše nam je jer ne možemo ili ne želimo ostvariti zajedništvo.
 Da bi zajedništvo dobro funkcioniralo trebalo bi nešto što je veza među pojedincima od kojih je sastavljeno. Nažalost, u Zenici ta veza, ne samo da ne postoji. Ona je uzrok, a posljedice gledamo svakodnevno.
Polarizacija stanovništva koja se dešava u poslednje četiri godine je najgore što se moglo desiti jednom gradu. Ona je poput jednog velikog  usisivača uvukla u sebe skoro cijele političke partije, udruženja i pojedince. 
Što činiti? Postoji li razumno rješenje? Postoji !!!
Pod pretpostavkom da se napravi jedna atmosfera zajedništva.
U jednoj takvoj atmosferi bilo bi nemoguće manipulisati zarad pojedinačnih ličnih interesa. Logično, a bilo bi i zanimljivije, a poslije toga legalnije i legitimnije.

Nema komentara:

Objavi komentar