STRANICE BLOGA

nedjelja, 19. srpnja 2020.

Respiratori bi uskoro mogli biti upućeni krajnjim korisnicima: hoće li pandemija potrajati?


Pojedine zdravstvene ustanove već su uputile zahtjeve da im se respiratori dostave. Zahtjeve da im se dostavi po 25 respiratora, koliko je zasad poznato, uputili su iz Tuzlanskog i Zeničko-dobojskog kantona.

Mustafa Kadribegović, v.d. direktora Federalne uprave civilne zaštite kazao je za Faktor.ba da je za sljedeći korak potrebno raspisati javni poziv kako bi se osigurao autorizirani predstavnik koji će postaviti te uređaje u zdravstvenim ustanovama, nakon čega će Instit za mjeriteljstvo uraditi verifikaciju medicinskih aparata.

- Prije toga sve se mora postaviti, mora se obučiti osoblje koje će rukovati tom opremom, osigurati rezervni dijelovi. Firma koja to bude radila radit će i transport i montažu, ali mora se provesti javni poziv - kazao je Kadribegović.

Univerzitetski klinički centar (UKC) Tuzla zvanično je zatražio da im bude dostavljeno 25 respiratora, potvrdio je ranije za Faktor generalni direktor UKC-a dr. Vahid Jusufović.

- Putem Ministarstva zdravstva Tuzlanskog kantona dobili smo zahtjev Federalne uprave civilne zaštite da se izjasnimo o našim potrebama. Na osnovu broja stanovnika zatražili smo 25 respiratora. Ne znamo tačno o kakvom se kvalitetu uređaja radi, ali se oni sigurno mogu koristiti kao kiseonička podrška za pacijente - kaže Jusufović.

Slično pojašnjenje dao je i ministar zdravstva ZDK Adnan Jupić, koji je kazao kako se nada da će uskoro dobiti respiratore, koji nisu namijenjeni samo za zaražene od koronavirusa već i za sve one teške pacijente koji boluju od drugih respiratornih bolesti.

(Ne)upotrebljivi respiratori

Podsjetimo, Tužilaštvo je nakon što su respiratori uvezeni, a u tome je prošlo više od dva mjeseca, otvorilo istragu o nabavci respiratora i izvijestilo javnost da je vještačenjem utvrđeno da se nabavljeni respiratori ne mogu koristiti u jedinicama intenzivne njege.

Potom ide medijska "hajka", lupanja loncima i šerpama protiv dobavljača i tvrdnja da se respiratori ne mogu koristiti, da je Zenica zapostavljena itd.itd. Respiratori se ipak traže u bolnicama dva kantona. Između ostalih, i Zenici, gradu iz kojeg je navodno poteklo protestno lupanje loncima i šerpama iako lupanje u šerpe nije nastalo u doba pandemije, već u Srbiji. Bio je to protest građana Srbije protiv režima Slobodana Miloševića krajem prošlog milenijuma. 

Nemam namjeru stavljati se u odbranu nabavke respiratora niti joj pridavati poseban značaj, kao ni lupanju loncima i šerpama već skrenuti pažnju na trajanje pandemije.
Ako je prošlo dva i po mjeseca do najave da se respiratori tek trebaju dijeliti zdravstvenim ustanovama, a potom raspisati  javni poziv za predstavnika koji će postaviti te uređaje u zdravstvenim ustanovama i osigurati rezervne dijelove, a nakon toga izvršiti verifikaciju medicinskih aparata, te obuku osoblja koje će rukovati tom opremom, koliko je vremena još potrebno da se počnu koristiti? 
Dakle, dva i po mjeseca nakon što je uvezeno prvih 80 od 100 respiratora koje je Federalna uprava civilne zaštite nabavila posredstvom firme "Srebrena malina", a čiju nabavku istražuje državno Tužilaštvo, oni bi uskoro mogli konačno i biti upućeni krajnjim korisnicima. Imajući u vidu koliko vremena je prošlo od samog uvoza, procedura koje tek slijede i manjkavost sistema postavlja se opravdano pitanje: koliko je to "uskoro" i hoće li pandemije biti i nakon toga. 
Hoće li pandemija potrajati? Sudeći po svemu, hoće, potrajat će. Zaštite se sami, ukoliko možete i nadajte da vam neće zatrebati.



 Faktor.ba / 32.vijećnik

Nema komentara:

Objavi komentar